RXW102M1HBK-1625S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
953268
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW102M1HBK-1625S PDF
Type Description
Series:RXW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.235 A @ 100 kHz
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)