UHE2A470MPD1TD
VIGOR # :
965664
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UHE2A470MPD1TD PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:178.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:325 mA @ 100 kHz
Impedance:430 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)