B43544A9477M060
VIGOR # :
965681
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43544A9477M060 PDF
Type Description
Series:B43544
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.42 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:180 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)