B43540A9337M000
VIGOR # :
968049
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43540A9337M000 PDF
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.55 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:230 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)