EEU-FR1E182SB
VIGOR # :
968051
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-FR1E182SB PDF
Type Description
Series:FR
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.64 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.3 A @ 100 kHz
Impedance:17 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)