LGN2C122MELA40
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
968050
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGN2C122MELA40 PDF
Type Description
Series:LGN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)