200LEX8.2MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
972206
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200LEX8.2MEFC8X9 PDF
Type Description
Series:LEX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:125 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)