MLP601M200EA1A
VIGOR # :
972208
Description
CAP ALUM 600UF 20% 200V FLATPACK
DataSheet
MLP601M200EA1A PDF
Part Status:Active
Capacitance:600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):261mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.2 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)