601D227G050FJ1
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
975528
Description
CAP ALUM 220UF 50V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
601D227G050FJ1 PDF
Type Description
Series:601D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:-
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.625" Dia x 1.625" L (15.88mm x 41.28mm)