ALS30A472DE100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
976103
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS30A472DE100 PDF
Type Description
Series:ALS30
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):33mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.8 A @ 10 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):3.228" (82.00mm)