EEU-EB2C101S
VIGOR # :
976114
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
DataSheet
EEU-EB2C101S PDF
Type Description
Series:EB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:583 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.06 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)