UVR0J333MRD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
976597
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UVR0J333MRD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.485 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)