UPJ1J391MHD
VIGOR # :
977249
Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
UPJ1J391MHD PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.62 A @ 10 kHz
Impedance:59 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)