ALS81U123NS400
VIGOR # :
977261
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
DataSheet
ALS81U123NS400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25.7 A @ 10 kHz
Impedance:12 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):7.717" (196.00mm)