MAL225926471E3
VIGOR # :
977262
Description
CAP ALUM 470UF 400V 3000H
DataSheet
MAL225926471E3 PDF
Type Description
Series:259 PHM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):320mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.09 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.135 A @ 10 kHz
Impedance:250 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)