B41858C6187M000
VIGOR # :
977265
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
B41858C6187M000 PDF
Type Description
Series:B41858
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):175mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:778 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)