MAL212618102E3
VIGOR # :
978011
Description
1000UF 63V 18X38
DataSheet
MAL212618102E3 PDF
Type Description
Series:126 ALX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):105mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.69 A @ 10 kHz
Impedance:490 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)