382LX102M350N052
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
382LX102M350N052 PDF
Type Description
Series:382LX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.3 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)