MAL212320151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V AXIAL
DataSheet
MAL212320151E3 PDF
Type Description
Series:123 SAL-A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.1Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:290 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:600 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.508" Dia x 1.260" L (12.90mm x 32.00mm)