UPW1V820MEH
Description
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UPW1V820MEH PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:279.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:430 mA @ 100 kHz
Impedance:230 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)