UVR1C101MDA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UVR1C101MDA PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:240 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)