MAL209665102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V T/H
DataSheet
MAL209665102E3 PDF
Type Description
Series:096 PLL-4TSI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:67 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)