MAL204855222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
MAL204855222E3 PDF
Type Description
Series:048 RML
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:70 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)