LNU2W392MSEHBB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNU2W392MSEHBB PDF
Type Description
Series:LNU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:21.56 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.252" (108.00mm)