250VXG390MEFC22X40
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
DataSheet
250VXG390MEFC22X40 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.76 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)