LKG1J222MESBCK
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP IN
DataSheet
LKG1J222MESBCK PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)