MAL219886151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DataSheet
MAL219886151E3 PDF
Type Description
Series:198 PHR-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):637mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.33 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:363 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)