MAL215658153E3
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
DataSheet
MAL215658153E3 PDF
Type Description
Series:156 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):52mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.89 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:47 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)