139R882M020AA2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 8800UF 20% 20V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
139R882M020AA2B PDF
Type Description
Series:139R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6.6mOhm @ 20kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C