MAL215717101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
DataSheet
MAL215717101E3 PDF
Type Description
Series:157 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.05 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)