UBY1K391MHL1TO
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 390UF 20% 80V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UBY1K391MHL1TO PDF
Type Description
Series:UBY
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):54mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.52 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)