B41692A5608Q7
Description
CAP ALUM 6000UF 25V AXIAL
DataSheet
B41692A5608Q7 PDF
Type Description
Series:B41692
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6000 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:7.5 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)