MAL210252682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
DataSheet
MAL210252682E3 PDF
Type Description
Series:102 PHR-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):4.358" (110.70mm)