MAL214066222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
MAL214066222E3 PDF
Type Description
Series:140 RTM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.54 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:30 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)