UBC1A222MNS1ZD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UBC1A222MNS1ZD PDF
Type Description
Series:UBC
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:904.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.35 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)