EKXE401ELL5R6MJ16S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 400V RAD TH
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKXE401ELL5R6MJ16S PDF
Type Description
Series:KXE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5.6 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:250 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)