B43510A5228M80
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43510A5228M80 PDF
Type Description
Series:B43510
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.65 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:75 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):4.024" (102.20mm)