B43564A2159M3
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43564A2159M3 PDF
Type Description
Series:B43564
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):11mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max):5.728" (145.50mm)