UBT1E101MPD8TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V THRU HOLE
DataSheet
UBT1E101MPD8TD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:500 mA @ 100 kHz
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)