MAL209514821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
DataSheet
MAL209514821E3 PDF
Type Description
Series:095 PLL-4TSI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):134mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:82 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.150" (80.00mm)