LNT2G102MSEFBB
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
DataSheet
LNT2G102MSEFBB PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.24 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)