MAL210223103E3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
DataSheet
MAL210223103E3 PDF
Type Description
Series:102 PHR-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:22 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:10 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max):5.972" (151.70mm)