36D141F450AC2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 140UF 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
36D141F450AC2A PDF
Type Description
Series:36D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:140 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max):4.252" (108.00mm)