LNK2G392MSEHBN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNK2G392MSEHBN PDF
Type Description
Series:LNK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:18.2 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):3.858" (98.00mm)