B43564A5828M7
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
DataSheet
B43564A5828M7 PDF
Type Description
Series:B43564
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:23.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:16 mOhms
Lead Spacing:1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):8.728" (221.70mm)