511D336M035AA4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
511D336M035AA4D PDF
Type Description
Series:511D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)