MAL210425472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
DataSheet
MAL210425472E3 PDF
Type Description
Series:104 PHL-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:13.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max):5.972" (151.70mm)