DCMC193T300DG2B
Description
CAP ALUM 19000UF 300V SCREW
DataSheet
DCMC193T300DG2B PDF
Part Status:Active
Capacitance:19000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:300 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:23.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:27.729 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):8.687" (220.65mm)