MAL214054332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
MAL214054332E3 PDF
Type Description
Series:140 RTM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.33 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)