LNY2W272MSEGBB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNY2W272MSEGBB PDF
Type Description
Series:LNY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:15.12 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):3.661" (93.00mm)